Microsoft koupil NPM – Node Package Manager

Když si projedete v dnešní době sociální sítě, technická fóra a vůbec diskuze, dochází k válce mezi vývojáři nad tím, zda je dobré, že Microsoft vedle zakoupení Githubu, učinil akvizici i velmi populárního správce balíčků pro Javascript. Jaký je můj názor na to, že Microsoft koupil NPM?

Oficiální logo Node Package Manažera, kdy Microsoft koupil NPM
Zdroj – wikipedia

Microsoft je vývojářská firma, která přinesla světu TypeScript a výrazně zlepšila Github

Už jenom z nadpisu této sekce je jasné, jak dokáže Microsoft věci posouvat kupředu:

  • Microsoft v softwaru dělá léta letoucí a jestli někdo dokáže posunout NPM ještě dál (například v bezpečnosti), tak je to právě Nadellova firma.
  • Když jsem byl na školení Reactu ve firmě STRV, padla tam jedna věta – „TypeScript se dnes stává standardem pro programování v Javascriptu“. Podívejte se na nabídky prací v Javascriptu a uvidíte, že 90% z nich vyžaduje TypeScript. Pro mě je to jasný signál, že zde Microsoft opravdu uspěl.
  • GitHub je po akvizici … prostě GitHub. Nejmarkantnější je neplacená možnost privátních repozitářů, kterou opravdu hojně využivám. Interní firemní aplikace, které mají postavený backend na firebase, prostě osobní repozitář vyžadují! Díky Microsofte!

NPM se spojí s GitHubem – celý ekosystém bude tak mnohem bezpečnější!

Další věc je bezpečnost. Sám GitHub projíždí kód v repozitářích a hledá škodlivé dependencies. Ale dokážete si představit, že teď má Microsoft možnost udělat NPM bezpečné už od základu?

A pokud trpíte pesimismem, podívejte se, jaké má Microsoft zkušenosti se svým app storem. Ten je teď úplně stejně bezpečný, jako má applovský nebo googlovský app store.

Javascript!

Jak jistě asi tušíte, má Femme Fatale je definitivně Javascript a přestože na něj drtivá většina nejavascriptových programátorů opravdu hodně nadává, nesmírně mě těší, že Microsoft podporuje už tak extrémní popularitu tohoto jazyka.

Když i největší SW společnost podporuje Javascript, můžeme v budoucnu očekávat ještě větší nárůst popularity tohoto jazyka. Takže pokud jste se ještě nezačali učit Javascript, je čas do toho prásknout!

Napsat komentář