Jednoduchý postup, jak vyřešit duplicitní obsah na webu.

Pokud jste se podívali do search console, která vám v záložce „pokrytí“ začla nadávat, že máte duplicitní obsah, ale ve skutečnosti duplicitní obsah nemáte, s nejvyšší pravděpodobností je chyba na straně http a https. Druhou nejčastější chybou je thin content, ale o tom někdy jindy.

Jak honem zjistit, jestli mám nepořádek v přesměrování

Duplicitní obsah vzniká špatně nastaveným přesměrováním z http na https. Tahle chyba vzniká zpravidla ve dvou případech:

  1. Když převádíte web z http na https
  2. Když jste si podělali .htaccess

A jak to zjistit?

Nejjednoduší řešení, které jsem našel, je použití uřvané žáby – screaming frog. Screaming frog má verzi zdarma a je dostupná pro Windows i MacOS. Pro tyto účely nám stačí verze zdarma.

Po instalaci se vám zobrazí následující okno.

Ukázka z programu Screaming Frog.
Základní okno webového seo pavouka – Screaming Frog

Do plně prvního vstupní řádku stačí zadat vaše doménové jméno bez protokolu a www – prostě jen doménové jméno a kliknete na start. Já tam pro testové účely zadám jaroslavhuss.local

To co vás nejvíce zajímá jsou první dva řádky a sloupec status code. Všechno, co má protokol „http“ (nikoliv https), musí mít status 301 – to znamená, že se jedná permanentní přesměrování.

Ukázka výsledků ze screaming frogu
Výsledek Screaming Frog z webu jaroslavhuss.local

Druhá věc, co musíte kouknout a projít, aby se vám nikde na webu neobjevil status code „302“ – jedná se dočasné přesměrování a Google to naprosto nenávidí.

Jak opravit zdvojený obsah na webu

Když teď víme, jak sledovat stav našeho webu, je potřeba najít řešení.

Dělal jsem něco v htaccessu…

Jestli že víte, že jste dělali něco v poslední době v htaccessu, tak vraťte změny do původního stavu a opět projeďte screaming frogem – zde to problém vyřešilo.

Nedělal jsem vůbec nic, prostě to furt háže 302…

Kontaktujte svého hosting providera. Může se stát, že hosting sám vyžaduje pro https pár řádek kódu navíc v htaccessu, které jsou specifické pro samotný hosting. Buďte si jistý, že tento dotaz neřeší poprvé v životě.

Mám WordPress a už si nevím rady

Pokud máte web postavený na WordPressu, může vám pomoci plugin jménem really simple ssl.

Když už nic nefunguje…

Pokud ani tohle nepomohlo, s nejvyšší pravděpodobností je problém v htaccessu nebo je váš obsah opravdu duplicitní. Máte na výběr ze několika možností:

  • Obrátit se na specilistu
  • Zeptat se internetu – nebo v nějaké příslušné FB skupině
  • Předat tuhle problematiku vývojářům webu.

Napsat komentář