· wp  · 5 minut čtení

Kupujete notebook z druhé ruky? Na co si dát pozor!

Kupujete notebook z druhé ruky? Sám jsem se nedávno napálil, když jsem honem sháněl levný notebook skrze marketplace na Facebooku. Dost mě to poučilo a nechť následující článek je varováním pro všechny, kteří se chystají koupit notebook z druhé ruky.

Kupujete notebook z druhé ruky? Sám jsem se nedávno napálil, když jsem honem sháněl levný notebook skrze marketplace na Facebooku. Dost mě to poučilo a nechť následující článek je varováním pro všechny, kteří se chystají koupit notebook z druhé ruky.

Byla to souhra nešťastných událostí, která mě přivedla k tomu, že jsem byl nucen narychlo koupit nový notebook z druhé ruky a doslova jsem porušil své zlaté pravidlo - “Už nikdy nic nekoupím z druhé ruky!”. Víte jak se říká - nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Zejména u starší elektroniky je tolik možností a úskalí, která se mohou doslova zvrhnout ve vyhozené peníze, že je lepší si raději připlatit a mít klid.

Malý příběh, který poučil mě a měl by poučit i vás

Kombinace ekonomické krize (firmá nevyplatila poprvé za dlouhá léta bonusy), nutností sehnat notebook okamžitě (tátovi se jeho rozbil a potřeboval na něčem pracovat) a hlavně velkému tlaku v zaměstnání, jsem udělal nebetyčnou hloupost. Neměl jsem zkrátka čas něco řešit a testovat sám a tak jsem napsal pánovi na Facebooku, který nabízel béčkový HP Elite 840 G3 (i5, 16gb ram, 256gb ssd) za 2 300kč, že bych si ho vzal. Pán se nabídl, že ho tátovi za 390kč doveze. Tyhle notebooky znám, je to řada, kterou si oblíbili firmy, takže bylo jasné, že to pán od nějaké firmy buď nakoupil za pakatel nebo rovnou dostal a teď to přeprodává. Nemám s tím problém, pokud je to v pořádku.. Zariskoval jsem, zaplatil skrze QR kód a pán se vydal za otcem.

Všichni spokojení, já ušetřil čas a peníze, na tátovu kancelařinu notebook bohatě stačil. Tedy do doby, než na něm chtěl začít pracovat.

1. Zkontrolujte klávesnici - tlačítko po tlačítku

“Jardo, polovina tlačítek nefunguje”. Ve mně uhodilo. Přesně tohle jsem ten den nepotřeboval slyšet. Čert vem těch pár tisícovek, ale slyšet to zklamání v telefonu a s vidinou, že budu muset dojet nejdřív za otcem, potom dohánět onoho prodejce na FB, jež měl údajně servisní sídlo na Křižíkově, roztočilo řadu opravdu nepříjemných pocitů. Opravdu - než notebook převezmete, zkontrolujte klávesnici. Tlačítko po tlačítku. Otevřete si klidně základní editor (poznámky, wordpad) a zkontrolujte, zda všechna tlačítka fungují. Nepodceňte ani velká a malá písmena, čísla nebo speciální znaky.

2. Nebuďte zbrklí, nepřebírejte notebook ihned a kupujte ověřené značky (Apple, HP, Dell a Lenovo)

Jedny z nejlepších a nejspolehlivějších značek, které mají dostupnou podporu a aktualizace ovladačů jsou notebooky z dílen Applu, HP, Dellu a Lenova. Zbytku prostě nevěřím. Mě dohnal čas a vás může taky. Možná si taky budete chtít věci usnadnit a prostě jenom tak zběžně notebook zkontrolujete a vezmete si ho domů. Nedělejte to!. Nebuďte Jaryn a z hlediska SW stroj projeďte:

a. Jaká je verze Windows?

Jak zkontrolovat verzi Windows? Stačí stisknout klávesy Win + R a do spuštění napsat winver. Nebo

b. Je Windows aktivován?

Jak zkontrolovat aktivaci Windows? Stačí stisknout klávesy Win + I a v nastavení vybrat Aktualizace a zabezpečení -> Aktivace. Nebo nastavení -> Systém -> Aktivace.

c. Je Windows aktualizován na poslední verzi?

Jak zkontrolovat aktualizace Windows? Stačí stisknout klávesy Win + I a v nastavení vybrat Aktualizace a zabezpečení -> Windows Update. Nebo nastavení -> Aktualizace a zabezpečení -> Windows Update.

d. Jak se notebook rychle startuje?

Pokud dáte Notebook do spánku a pak ho probudíte, měl by se probudit do několika vteřin. Pokud se notebook startuje několik minut, je to špatně. To platí i o samotném restartu - pokud restart trvá dlouho a pak následný start taky, neco je špatně a je lepší takový kus nebrat. Těch potíží, co se může na pozadí dít může být opravdu mnoho.

e. Seká se několik minut po startu?

Říkáme tomu “poporodní lagy 😇”. Pokud spustíte váš “nový” počítač a nějakou dobu se po startu seká i po čerstvé reinstalaci Windows, bude nejspíš něco s Diskem a to řešit nechcete.

f. Existuje k výrobci oficiální utilita, která zkontroluje HW a SW?

Tohle je možná vůbec nejdůležitější bod celého tohodle článku. Ještě před koupí trvejte na instalaci oficiálního nástroje výrobce, který vám zkontroluje HW a SW. Pokud vám prodejce řekne, že to nejde, neberte to. Většina výrobců (HP, DELL, Lenovo) má svůj analytický nástroj, který vám zkontroluje HW a SW a pokud to nejde, je to špatně.

Tyto analytické nástroje odhalí problémy i na úrovni BIOSu, které byste jinak nezjistili. V mém případě jsem u tohoto notebooku zjistil, že je to vyřazený firemní model se zaheslovaným BIOSem, který už odheslovat nejde, takže nelze ani aktualizovat na poslední verzi. A věřte mi - BIOS chcete mít vždycky aktuální.

g. Nehučí ten větrák moc?

Dalším dobrým signálem je nezvykle hlučný větrák. Pokud se vám zdá, že notebook hlučí i když nic neděláte, opět by to měl být signál, že něco není v pořádku.

3. Zkontrolujte výrazná poškození na těle notebooku

Škrábance u notebooku z druhé ruky jsou naprosto normální a jedná se jen o běžnou estetickou vadu, která by vás neměla vůbec trápit. Problém může nastat ve chvíli, kdy má notebook výrazné poškození typu odštípnutého kousku plastu, naprasklý displej nebo poškozené vstupní porty. Tam už lze odhadnout, že Notebook upadl nebo byl vystaven nějakému většímu nárazu. 100% se takovému kusu chcete vyhnout.

4. Zkontrolujte, zda notebook nebyl odcizen nebo není ještě přihlášený na jiného uživatele

Tohle je běžná praxe u MacBooku. Jejich zabezpeční je často tak složité, že i po čerstvé instalaci MacOS může být notebook stále přihlášený na původního majitele. U Windows je to podobné, ale zde se to dá řešit jednodušeji. V každém případě se snažte o prodejci získat co nejvíce informací, abyste případně na něj neztratili kontakt. A k tomu se pojí i další bod:

5. Nekupujte notebook z marketplace od uživatele, který má evidentně fake účet, divné jméno atp.

Vždy si prohledejte profil prodejce - počet přátel, profilovou fotku nebo samotný styl komunikace. Lámaná nebo divná čeština už sama o sobě může znamenat, že se jedná o podvodníka.

Zpět na výpis článků

Related Posts

View All Posts »
CF7 – číslo objednávky

CF7 – číslo objednávky

V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit náhodné číslo (třeba objednávkové číslo) pomocí CF7 formuláře!

SEO by Yoast na FB

SEO by Yoast na FB

V dnešním článku si ukážeme, jak jednoduše pracovat s pluginem SEO by Yoast a jak nastavit správně zobrazení na Facebooku. Dále si také ukážeme, jak nastavit správně zobrazení na Twitteru.